ŚWIADCZENIE "ZA ŻYCIEM"

ŚWIADCZENIE  "ZA ŻYCIEM"

Świadczenie przysługuje matce lub ojcu dziecka, opiekunowi prawnemu albo opiekunowi faktycznemu dziecka bez względu na dochód.

Z tytułu urodzenia się dziecka, u którego zdiagnozowano ciężkie i nieodwracalne upośledzenie albo nieuleczalną chorobę zagrażającą jego życiu, które powstały w prenatalnym okresie rozwoju dziecka lub w czasie porodu.

Świadczenie przysługuje  jednorazowo w wysokości 4 000 zł. Kwota, którą otrzymuje wnioskujący, nie zależy od wysokości jego dochodu.

Wniosek składa jedno z rodziców. Jeśli dziecko nie pozostaje we wspólnym gospodarstwie domowym z obojgiem rodziców, świadczenie dostaje ten rodzic, który opiekuje się dzieckiem.

Jeśli prawo do świadczenia mają jednocześnie rodzice, opiekunowie faktyczni lub prawni dziecka, świadczenie dostanie ten, kto pierwszy złoży wniosek.

Wniosek o jednorazowe świadczenie “za życiem” należy złożyć w ciągu 12 miesięcy od urodzenia się dziecka.

Lista dokumentów, które należy zabrać ze sobą z zamiarem złożenia wniosku o świadczenie "za życiem":

  • wniosek o jednorazowe świadczenie
  • dokument tożsamości – dowód osobisty lub paszport 
  • zaświadczenie lekarskie, które potwierdza ciężkie i nieodwracalne upośledzenie albo nieuleczalną chorobę, która zagraża życiu (upośledzenie lub choroba powstały podczas ciąży lub porodu) → Nie ma formalnego wzoru takiego oświadczenia. Wydaje je lekarz ubezpieczenia zdrowotnego w rozumieniu ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, który posiada specjalizację II stopnia lub tytuł specjalisty położnictwa i ginekologii, perinatologii lub neonatologii,
  • zaświadczenie lekarskie albo zaświadczenie od położnej, które potwierdza, że matka dziecka najpóźniej od 10. tygodnia ciąży była pod opieką lekarską . Wzór tego oświadczenia jest taki sam jak do becikowego. Takiego zaświadczenia nie składa opiekun prawny, opiekun faktyczny lub osoba, która przysposobiła dziecko.
Załączniki