DOFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW PAŃSTWOWEGO FUNDUSZU CELOWEGO FUNDUSZ SOLIDARNOŚCIOWY

DOFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW PAŃSTWOWEGO FUNDUSZU CELOWEGO FUNDUSZ SOLIDARNOŚCIOWY

Wojewoda Małopolski przyznał Gminie Żegocina środki Funduszu Solidarnościowego na realizację zadania "Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnością” dla Jednostek Samorządu Terytorialnego - edycja 2025 w wysokości 249 000,00 zł, oraz środki Funduszu na koszty związane z obsługą Programu w kwocie 4 980,00 zł.

DOFINANSOWANIE: 253 980,00 ZŁ
CAŁKOWITA WARTOŚĆ ZADANIA: 253 980,00 ZŁ


Głównym celem Programu jest wprowadzenie usługi asystenta jako formy ogólnodostępnego wspar-cia w wykonywaniu codziennych czynności oraz funkcjonowaniu w życiu społecznym dla:


1) dzieciom od ukończenia 2. roku życia do ukończenia 16. roku życia posiadającym z orzeczeniem o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami w pkt 7 i pkt 8 w orzeczeniu o niepełnosprawności - konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograni-czoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji,


2) osobom z niepełnosprawnościami posiadającym orzeczenie: o znacznym stopniu niepełnosprawności albo o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności albo traktowane na równi z orzeczeniami wymienionymi w lit. a i b, zgodnie z art. 5 i art. 62 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 2024 r. poz. 44 i 858).


Jak wynika z Programu usługi asystencji osobistej polegają w szczególności na pomocy w:
1) wspieraniu w czynnościach samoobsługowych, w tym utrzymania higieny osobistej,
2) wspieraniu w prowadzeniu gospodarstwa domowego i wypełnianiu ról w rodzinie,
3) wspieraniu w przemieszczaniu się poza miejscem zamieszkania,
4) wspieraniu w podejmowaniu aktywności życiowej i komunikowaniu się z otoczeniem.


Działania podejmowane w ramach Programu mają na celu:
- poprawę funkcjonowania w życiu społecznym,

- ograniczanie skutków niepełnosprawności, 
- stymulację do podejmowania wszelkiego rodzaju aktywności, 
- przeciwdziałanie dyskryminacji ze względu na niepełnosprawność oraz wykluczeniu społecznemu osób niepełnosprawnych.
Wprowadzenie takiej usługi skutkować będzie zwiększeniem szans osób niepełnosprawnych na prowadzenie bardziej samodzielnego i aktywnego życia, a co za tym idzie poprawy ich funkcjonowania w środowisku.

Załączniki